Prva Makedonska Fudbalska Liga
North Macedonia
League level:
First Tier
Reigning champion:
Struga Trim & Lum
Record-holding champions:
Vardar Skopje 11 time(s)
UEFA coefficient:
50. Pos. 6.000 Points
- Number of teams: 12 teams
- Players: 290
- Foreigners: 85 Players 29.3%
- ø-Market value: €162k
- ø-Age: 26.1
- Most valuable player: Klisman Cake €600k
Complete Prva Makedonska Fudbalska Liga schedule
This page displays all fixtures for the current season. All matchdays are displayed in chronological order.
1.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 8/6/235:00 PM | ||||||
(4.) Tikves | 1:0 | Makedonija (9.) | ||||
(10.) Voska Sport | 0:1 | Shkendija (3.) | ||||
(5.) Bregalnica Stip | 2:1 | Sileks (8.) | ||||
(6.) Brera Strumica | 1:0 | Vardar (7.) | ||||
(1.) Struga | 2:0 | Gostivar (12.) | ||||
Mon 8/7/235:00 PM | ||||||
(2.) Rabotnicki | 3:1 | FC Shkupi (11.) |
2.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 8/13/235:00 PM | ||||||
(10.) Vardar | 0:1 | FC Shkupi (9.) | ||||
(4.) Sileks | 2:0 | Rabotnicki (5.) | ||||
(6.) Makedonija | 1:0 | Bregalnica Stip (7.) | ||||
(12.) Gostivar | 0:3 | Tikves (1.) | ||||
(2.) Brera Strumica | 2:0 | Voska Sport (11.) | ||||
Wed 10/4/232:00 PM | ||||||
(3.) Shkendija | 1:0 | Struga (8.) |
3.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 8/20/235:00 PM | ||||||
(10.) Voska Sport | 3:2 | Vardar (11.) | ||||
(3.) Tikves | 1:2 | Shkendija (2.) | ||||
(5.) Bregalnica Stip | 2:1 | Gostivar (12.) | ||||
(4.) Rabotnicki | 1:0 | Makedonija (9.) | ||||
(7.) FC Shkupi | 1:1 | Sileks (6.) | ||||
Mon 8/21/235:00 PM | ||||||
(8.) Struga | 1:2 | Brera Strumica (1.) |
4.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 8/23/234:30 PM | ||||||
(12.) Vardar | 2:2 | Sileks (7.) | ||||
(9.) Makedonija | 0:0 | FC Shkupi (8.) | ||||
(11.) Gostivar | 2:0 | Rabotnicki (5.) | ||||
(2.) Shkendija | 2:0 | Bregalnica Stip (6.) | ||||
Thu 8/24/234:30 PM | ||||||
(1.) Brera Strumica | 2:0 | Tikves (3.) | ||||
Wed 9/27/233:00 PM | ||||||
(10.) Voska Sport | 0:1 | Struga (4.) |
5.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 8/27/234:00 PM | ||||||
(6.) Tikves | 1:1 | Voska Sport (10.) | ||||
(4.) Bregalnica Stip | 1:0 | Brera Strumica (2.) | ||||
(8.) Rabotnicki | 1:2 | Shkendija (1.) | ||||
(5.) FC Shkupi | 3:1 | Gostivar (11.) | ||||
(7.) Sileks | 2:2 | Makedonija (9.) | ||||
Wed 11/1/231:00 PM | ||||||
(3.) Struga | 4:0 | Vardar (12.) |
6.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/2/234:00 PM | ||||||
(11.) Vardar | 2:1 | Makedonija (10.) | ||||
(12.) Gostivar | 1:2 | Sileks (5.) | ||||
(1.) Shkendija | 0:0 | FC Shkupi (6.) | ||||
(2.) Brera Strumica | 0:0 | Rabotnicki (9.) | ||||
(8.) Voska Sport | 2:0 | Bregalnica Stip (4.) | ||||
(3.) Struga | 3:1 | Tikves (7.) |
7.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/16/233:00 PM | ||||||
(5.) FC Shkupi | 1:0 | Brera Strumica (3.) | ||||
Sun 9/17/233:00 PM | ||||||
(7.) Tikves | 1:0 | Vardar (11.) | ||||
(8.) Bregalnica Stip | 1:3 | Struga (2.) | ||||
(6.) Rabotnicki | 2:0 | Voska Sport (10.) | ||||
(4.) Sileks | 2:1 | Shkendija (1.) | ||||
(9.) Makedonija | 3:0 | Gostivar (12.) |
8.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 9/24/233:00 PM | ||||||
(12.) Vardar | 0:2 | Gostivar (11.) | ||||
(1.) Shkendija | 1:0 | Makedonija (9.) | ||||
(4.) Brera Strumica | 1:1 | Sileks (5.) | ||||
(10.) Voska Sport | 2:3 | FC Shkupi (3.) | ||||
(2.) Struga | 1:0 | Rabotnicki (7.) | ||||
(6.) Tikves | 2:1 | Bregalnica Stip (8.) |
9.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 9/30/232:00 PM | ||||||
(8.) Makedonija | 1:0 | Brera Strumica (5.) | ||||
Sun 10/1/232:00 PM | ||||||
(9.) Bregalnica Stip | 0:0 | Vardar (12.) | ||||
(6.) Rabotnicki | 1:0 | Tikves (7.) | ||||
(2.) FC Shkupi | 2:0 | Struga (3.) | ||||
(4.) Sileks | 4:2 | Voska Sport (10.) | ||||
(11.) Gostivar | 2:2 | Shkendija (1.) |
10.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/7/232:00 PM | ||||||
(5.) Brera Strumica | 0:1 | Gostivar (11.) | ||||
(10.) Voska Sport | 2:1 | Makedonija (9.) | ||||
(6.) Tikves | 1:1 | FC Shkupi (3.) | ||||
(7.) Bregalnica Stip | 2:1 | Rabotnicki (8.) | ||||
Sun 10/8/232:00 PM | ||||||
(12.) Vardar | 0:2 | Shkendija (1.) | ||||
(2.) Struga | 2:0 | Sileks (4.) |
11.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 10/22/232:00 PM | ||||||
(8.) Rabotnicki | 0:1 | Vardar (12.) | ||||
(3.) FC Shkupi | 1:0 | Bregalnica Stip (7.) | ||||
(4.) Sileks | 1:0 | Tikves (6.) | ||||
(10.) Makedonija | 0:3 | Struga (2.) | ||||
(11.) Gostivar | 1:1 | Voska Sport (9.) | ||||
(1.) Shkendija | 1:1 | Brera Strumica (5.) |
12.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 10/28/231:00 PM | ||||||
(4.) Sileks | 0:0 | Bregalnica Stip (7.) | ||||
Sun 10/29/231:00 PM | ||||||
(12.) Vardar | 1:0 | Brera Strumica (5.) | ||||
(2.) Shkendija | 1:1 | Voska Sport (10.) | ||||
(8.) Gostivar | 2:1 | Struga (3.) | ||||
(11.) Makedonija | 1:1 | Tikves (6.) | ||||
(1.) FC Shkupi | 3:0 | Rabotnicki (9.) |
13.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/4/231:00 PM | ||||||
(6.) Rabotnicki | 1:0 | Sileks (4.) | ||||
(10.) Bregalnica Stip | 2:3 | Makedonija (8.) | ||||
(7.) Tikves | 2:2 | Gostivar (9.) | ||||
(11.) Voska Sport | 1:1 | Brera Strumica (5.) | ||||
Sun 11/5/231:00 PM | ||||||
(1.) FC Shkupi | 2:0 | Vardar (12.) | ||||
(2.) Struga | 2:1 | Shkendija (3.) |
14.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/11/231:00 PM | ||||||
(12.) Vardar | 1:2 | Voska Sport (9.) | ||||
(5.) Brera Strumica | 2:1 | Struga (3.) | ||||
(2.) Shkendija | 1:0 | Tikves (8.) | ||||
(7.) Gostivar | 1:0 | Bregalnica Stip (11.) | ||||
Sun 11/12/231:00 PM | ||||||
(10.) Makedonija | 0:1 | Rabotnicki (6.) | ||||
(4.) Sileks | 2:1 | FC Shkupi (1.) |
15.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 11/25/231:00 PM | ||||||
(11.) Bregalnica Stip | 2:2 | Shkendija (3.) | ||||
Sun 11/26/231:00 PM | ||||||
(1.) FC Shkupi | 1:0 | Makedonija (10.) | ||||
(5.) Rabotnicki | 0:0 | Gostivar (7.) | ||||
(6.) Tikves | 1:0 | Brera Strumica (8.) | ||||
Wed 12/6/231:00 PM | ||||||
(4.) Sileks | 3:2 | Vardar (12.) | ||||
(2.) Struga | 1:0 | Voska Sport (9.) |
16.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 11/29/231:00 PM | ||||||
(12.) Vardar | 1:3 | Struga (1.) | ||||
(10.) Voska Sport | 0:3 | Tikves (5.) | ||||
(8.) Brera Strumica | 1:1 | Bregalnica Stip (11.) | ||||
(3.) Shkendija | 2:0 | Rabotnicki (7.) | ||||
(6.) Gostivar | 0:0 | FC Shkupi (2.) | ||||
(9.) Makedonija | 1:0 | Sileks (4.) |
17.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 12/2/231:00 PM | ||||||
(9.) Makedonija | 0:1 | Vardar (12.) | ||||
Sun 12/3/231:00 PM | ||||||
(4.) Sileks | 1:1 | Gostivar (7.) | ||||
(2.) FC Shkupi | 1:0 | Shkendija (3.) | ||||
(5.) Rabotnicki | 1:0 | Brera Strumica (8.) | ||||
(11.) Bregalnica Stip | 2:2 | Voska Sport (10.) | ||||
(6.) Tikves | 2:3 | Struga (1.) |
18.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 12/9/231:00 PM | ||||||
(5.) Gostivar | 1:0 | Makedonija (10.) | ||||
Sun 12/10/231:00 PM | ||||||
(12.) Vardar | 2:0 | Tikves (7.) | ||||
(1.) Struga | 2:1 | Bregalnica Stip (11.) | ||||
(9.) Voska Sport | 3:2 | Rabotnicki (6.) | ||||
(8.) Brera Strumica | 0:1 | FC Shkupi (2.) | ||||
(3.) Shkendija | 3:1 | Sileks (4.) |
19.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 2/17/242:00 PM | ||||||
(5.) Gostivar | 1:1 | Vardar (11.) | ||||
Sun 2/18/242:00 PM | ||||||
(12.) Makedonija | 0:1 | Shkendija (3.) | ||||
(4.) Sileks | 0:1 | Brera Strumica (7.) | ||||
(1.) FC Shkupi | 3:0 | Voska Sport (9.) | ||||
(6.) Rabotnicki | 0:0 | Struga (2.) | ||||
(10.) Bregalnica Stip | 2:1 | Tikves (8.) |
20.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 2/24/242:00 PM | ||||||
(2.) Struga | 2:2 | FC Shkupi (1.) | ||||
Sun 2/25/242:00 PM | ||||||
(10.) Vardar | 2:0 | Bregalnica Stip (11.) | ||||
(7.) Tikves | 2:0 | Rabotnicki (8.) | ||||
(9.) Voska Sport | 0:0 | Sileks (4.) | ||||
(6.) Brera Strumica | 3:0 | Makedonija (12.) | ||||
(3.) Shkendija | 2:2 | Gostivar (5.) |
21.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 3/3/242:00 PM | ||||||
(3.) Shkendija | 3:0 | Vardar (10.) | ||||
(5.) Gostivar | 2:0 | Brera Strumica (7.) | ||||
(12.) Makedonija | 1:2 | Voska Sport (9.) | ||||
(4.) Sileks | 0:0 | Struga (2.) | ||||
(1.) FC Shkupi | 0:0 | Tikves (8.) | ||||
(6.) Rabotnicki | 2:0 | Bregalnica Stip (11.) |
22.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 3/6/242:00 PM | ||||||
(10.) Vardar | 1:0 | Rabotnicki (7.) | ||||
(11.) Bregalnica Stip | 0:0 | FC Shkupi (2.) | ||||
(5.) Tikves | 1:0 | Sileks (6.) | ||||
(1.) Struga | 2:1 | Makedonija (12.) | ||||
(9.) Voska Sport | 1:1 | Gostivar (4.) | ||||
(8.) Brera Strumica | 0:0 | Shkendija (3.) |
23.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 3/10/242:00 PM | ||||||
(1.) Struga | 3:1 | Brera Strumica (8.) | ||||
(2.) FC Shkupi | 3:2 | Rabotnicki (7.) | ||||
(3.) Shkendija | 0:0 | Voska Sport (9.) | ||||
(6.) Gostivar | 0:0 | Vardar (10.) | ||||
(4.) Tikves | 2:1 | Bregalnica Stip (11.) | ||||
(5.) Sileks | 1:0 | Makedonija (12.) |
24.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 3/16/243:00 PM | ||||||
(10.) Vardar | 1:1 | Shkendija (3.) | ||||
(9.) Voska Sport | 0:0 | FC Shkupi (2.) | ||||
(4.) Sileks | 2:1 | Brera Strumica (8.) | ||||
(12.) Makedonija | 1:0 | Tikves (5.) | ||||
(11.) Bregalnica Stip | 0:0 | Gostivar (6.) | ||||
Sun 3/17/243:00 PM | ||||||
(7.) Rabotnicki | 1:2 | Struga (1.) |
25.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 3/30/243:00 PM | ||||||
(2.) FC Shkupi | 3:0 | Vardar (10.) | ||||
(5.) Tikves | 1:1 | Sileks (4.) | ||||
Sun 3/31/243:00 PM | ||||||
(7.) Brera Strumica | 2:1 | Rabotnicki (8.) | ||||
(1.) Struga | 3:1 | Voska Sport (9.) | ||||
(3.) Shkendija | 4:1 | Bregalnica Stip (12.) | ||||
(6.) Gostivar | 1:4 | Makedonija (11.) |
26.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/6/243:00 PM | ||||||
(4.) Sileks | 0:0 | Gostivar (6.) | ||||
Sun 4/7/243:00 PM | ||||||
(5.) Tikves | 3:1 | Brera Strumica (7.) | ||||
(11.) Makedonija | 1:1 | Shkendija (3.) | ||||
(12.) Bregalnica Stip | 1:0 | FC Shkupi (2.) | ||||
(8.) Vardar | 1:0 | Struga (1.) | ||||
(10.) Voska Sport | 1:1 | Rabotnicki (9.) |
27.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/13/243:00 PM | ||||||
(7.) Brera Strumica | 1:0 | Voska Sport (10.) | ||||
(2.) FC Shkupi | 3:1 | Makedonija (12.) | ||||
(6.) Gostivar | 2:1 | Tikves (5.) | ||||
Sun 4/14/243:00 PM | ||||||
(8.) Rabotnicki | 2:0 | Vardar (9.) | ||||
(1.) Struga | 2:2 | Bregalnica Stip (11.) | ||||
(3.) Shkendija | 6:1 | Sileks (4.) |
28.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 4/20/244:00 PM | ||||||
(11.) Bregalnica Stip | 0:1 | Rabotnicki (8.) | ||||
Sun 4/21/244:00 PM | ||||||
(6.) Gostivar | 1:1 | Brera Strumica (7.) | ||||
(4.) Tikves | 2:1 | Shkendija (3.) | ||||
(5.) Sileks | 0:0 | FC Shkupi (2.) | ||||
(12.) Makedonija | 0:1 | Struga (1.) | ||||
(10.) Vardar | 0:1 | Voska Sport (9.) |
29.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 4/28/244:00 PM | ||||||
(7.) Brera Strumica | 2:0 | Vardar (10.) | ||||
(9.) Voska Sport | 4:0 | Bregalnica Stip (12.) | ||||
(8.) Rabotnicki | 1:1 | Makedonija (11.) | ||||
(2.) Struga | 2:3 | Sileks (4.) | ||||
(1.) FC Shkupi | 3:2 | Tikves (5.) | ||||
(3.) Shkendija | 4:1 | Gostivar (6.) |
30.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Wed 5/1/244:00 PM | ||||||
(2.) Shkendija | 3:2 | Brera Strumica (8.) | ||||
(6.) Gostivar | 2:0 | FC Shkupi (1.) | ||||
(4.) Tikves | 3:2 | Struga (3.) | ||||
(5.) Sileks | 0:1 | Rabotnicki (7.) | ||||
(11.) Makedonija | 0:2 | Voska Sport (9.) | ||||
(12.) Bregalnica Stip | 0:3 | Vardar (10.) |
31.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 5/4/245:00 PM | ||||||
(9.) Brera Strumica | 1:1 | Bregalnica Stip (11.) | ||||
(10.) Vardar | 1:0 | Makedonija (12.) | ||||
(7.) Voska Sport | 2:1 | Sileks (6.) | ||||
(5.) Rabotnicki | 3:1 | Tikves (4.) | ||||
(2.) Struga | 1:0 | Gostivar (8.) | ||||
(3.) FC Shkupi | 0:2 | Shkendija (1.) |
32.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sun 5/12/245:00 PM | ||||||
(3.) FC Shkupi | 0:0 | Brera Strumica (9.) | ||||
(2.) Shkendija | 0:2 | Struga (1.) | ||||
(8.) Gostivar | 0:0 | Rabotnicki (5.) | ||||
(4.) Tikves | 0:0 | Voska Sport (7.) | ||||
(6.) Sileks | 1:1 | Vardar (10.) | ||||
(11.) Makedonija | 2:1 | Bregalnica Stip (12.) |
33.Matchday
Home | Result | Away | ||||
---|---|---|---|---|---|---|
Sat 5/18/245:00 PM | ||||||
(7.) Brera Strumica | 5:3 | Makedonija (11.) | ||||
(12.) Bregalnica Stip | 1:1 | Sileks (5.) | ||||
(10.) Vardar | 2:2 | Tikves (4.) | ||||
(9.) Voska Sport | 1:1 | Gostivar (6.) | ||||
(8.) Rabotnicki | 0:2 | Shkendija (2.) | ||||
(1.) Struga | 1:2 | FC Shkupi (3.) |